ŞARAP TARİHİ

ŞARAP TARİHİ

Dünya şarap tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. İnsanoğlu ırkının en eski yerleşim alanı mezopotamya bölgesinde şarap keşfedilmiş ve dünyanın pek çok yerine servis edilerek tarifi alınmış ve heryerde yapımına başlanmış lezzetli, keyif veren, beğenilerek tüketilen alkollü, alkolsüz içecektir. Dünya genelinde kırmızı şarap daha yaygın olmakla birlikte üretimi en çok yapılan şarap modelidir. Şarap tarihi kırmızı, beyaz, pembe şarap yapımıyla gelişmiş bugün üzüm dışında pek çok meyve kullanılarak şarap elde etme yöntemleri geliştirilimiştir.

Türkiye’de şarap tarihi geçmiş dönemden kalanlardan oluşuyordu. 1900’lü yıllarda üretim tesisleri oluşmaya başlayıp seri üretime geçilmiştir. Dünya şarap tarihinde Türkiye oldukça sonradan gelişim göstermiştir. Süryaniler ve çeşitli kültürden olanların şarapla olan tanışıklığı eski bir tarihe dayanmaktadır. Şarap sanat eseri gibi ustaca elde edilmeyi gerektirecek bir içecektir. Süryani şarap, tarih bakımından bu olguyu karşılayabilen ender şarap üreticilerindendir.

Yıllanmış şaraplar tarihten gelen kültürün parçasıdır. Bazı şaraplar yıllanmış olsa da kalite değeri düşüktür. Süryani şarap üretmiş olduğu tüm ürünlerinde ustaca çalışır, ortaya harika şarap çıkarır. Süryani halkı Türkiye şarap tarihinde en eski şarap yapma sanatını icra eden halklardan olmuştur. Şarap yapmayı kültürden ticari üretime taşıyarak bu lezzeti herkesin tatmasını sağlamıştır.

Türkiye şarap tarihi araştırmalarına konu olabilecek bir sektör yaratmaya çalışan süryani şarap, ülkenin şarap tarihine kazandıracağı değerleri, kaliteyi, memnuniyeti hep beraber gözlemleyip ilerleyen yıllarda daha iyisini üretmeyi, Dünya çapında iyi şarap markası olmayı hedeflemektedir.