ŞARAP ÇEŞİTLERİ

ŞARAP ÇEŞİTLERİ

Şarap çeşitleri; kırmızı, beyaz, rose renk sınıflarından oluşan şaraplardır. En çok bilinen, tüketilen olma özelliğine sahiptir. Şarap çeşitlerini birbirinden ayıran temel özellik Renk olarak; beyaz, kırmızı, rose. Meyve türü; üzüm, elma, armut, erik, kiraz, böğürtlenden yapılan şaraplardır. Bu temel özellikler dışında tatlandırıcı çeşitleri olarak; tatlı, acı, yumuşak içimli, ekşi, aromalı şeklinde sınıfa ayrılırlar. Alkol oranı; %2 ila %15’e kadar değişkenlik göstermektedir. Alkol oranı düşük olan şarapların içimi yumuşak olur, sarhoşluk hissi bünyeye göre düşüktür. Alkol oranı yüksek olan şarapların sarhoş etme oranı daha yüksektir. Bu tüketilen şarap miktarına göre değişiklik gösterir.

Bunların dışında şarap çeşitleri anlamında başka bir kavram olarak şarap markaları, şarap yapım teknikleri gösterilebilir. Kendini kaliteli şarap markası olarak ıspatlayan üreticiler şarap tadını belli bir kıvamda yapar ve müşterilerine devamlı aynı kalite ve özellikte şarap üretir. Ev şarabı yapımı da bir şarap çeşididir. Doğal ortamda organik ürünler kullanılarak katkı maddesi olmaksızın ev şarabı üretenlerde bulunmaktadır. Ev şarapları seri üretime sahip değildir, belli sayılarda veya litre bazında şarap üretir. Katkısız şarapları tercih edenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Türkiye’de en çok üzüm şarabı üretimi yapılmaktadır. Üzüm dışındaki meyve şarapları Türkiye’de az sayıda üretilmektedir. Dünya genelinde şarap üreticisi oldukça yüksektir, her ülkenin kendi bölgesinde yetişen çeşitli üzüm ve meyvelerden şarap üretimi yapılmaktadır. Süryani şarabı ürünleri Dünya'nın en eski yerleşim alanı mezopotamya bölgesinde yetişen üzümlerden yapılmaktadır. Bu köklü geçmişe sahip süryani şarap çeşitleri aşağıdaki yazımızdan inceleyebilrisiniz.

Kırmızı Şarap

Turabdin Şarap; Kırmızı Şarap çeşitleri arasında en iyilerden Turabdin Şarap, lezzetli içime sahiptir.
Dara Şarap; Kırmızı Şaraba farklı bir tat katan Dara Şarap, mahlep tadıyla harmanlanmıştır.
Ev Yapımı Şarap; Kırmızı Şarap markalarının en ideal yumuşak içimlisi olan ev Yapımı Şarap, ince günleriniz için üretildi.
Ninve Şarap; Kırmızı Şarap içiminin yumuşak, sert ortası Ninve Şarap, orta içim severler için üretildi.
Classic Şarap; adı gibi Klasik Şarap, kırmızı şarabın en sade hali.
Matiat Şarap; Şarap tarihinden ilham alınarak üretilen Matiat Şarap, tadıyla egzotik ortam yaşatır.
Butik Şarap; Aromatik Kırmızı Şarap modelidir, içimi yumuşak ve akıcıdır.
Babil Şarap; şarap tarihine özgü üretilmiş organik şarap tadına sahiptir.

Beyaz Şarap

Manastır Beyaz Şarap, özel günleri kutlamak için üretilmiştir.
Kustan Şarap; Yumuşak ve ince karakterli kustan beyaz şarap, kırmızı şaraptan farklı olarak daha küçük kadehlerde içilir.